Rok 2021

27. 10. 2021 - LAMPIONOVÝ PRŮVOD

Letošní lampionový průvod jsme tradičně zahájili podzimním tvořením. Vyráběli jsme ze zavařovacích sklenic "sovičky" plněné přírodninami. Děti si mohly podle své fantazie nazdobit a naplnit sovu oříšky, kaštany, šiškami, šípky, atd. Také jsme mysleli i na ty nejmenší dětičky, které si mohly vytvořit obrázek pomocí lepidla a kokosu. Všem se výrobky moc povedly a často byly vidět jako podzimní dekorace na oknech nebo přede dveřmi domů. A jen co se setmělo, tak jsme vyrazili na lampionový průvod obcí, který z rozhlasu doprovázely písničky z pohádek. Průvod byl velmi dlouhý, plný různě barevných lampionů, kterými jsme si svítili na cestu. Také nám na cestu svítily lucerny a svíčky, které zapálili místní u svých domů. Jako překvapení pro děti na konci cesty bylo srdíčko ze svíček, ve kterém měly malý dárek! Nechybělo také občerstvení v podobě svařáku pro dospělé a čaje pro děti, no a také různé pochoutky napečené od místních maminek. 

Evča Bartošová, Petra Faltysová

Fotografie z této akce si můžete prohlédnout zde.

    

10. 10. 2021 - POŘÍČSKÝ JARMAR

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

      

Dne 10. 10. 2021 se v našem kulturním domě uskutečnil Poříčský jarmark. K prodeji byly výrobky všech druhů - domácí zákusky, domácí salám, domácí nudle, česnek, brambory, mošt, hand made dětské oblečení, čelenky, mastičky, svíčky, olejíčky, ručně vyráběna mýdla, košíčky, andělíčci, vánoční skřítci, náramky, náušnice, tašky, korálkové kytičky, dýně, ořechy. Nechyběly výrobky od místní firmy Bavo - pantofle, vyřezávané vánoční ozdoby atd. Pro odvážné a šikovné děti byla připravena dílnička, kde si mohly vyrobit peříčko nebo list. Také byla k prodeji káva, čaj, víno a byla možnost posezení s přáteli. Chtěla bych moc poděkovat všem prodávajícím, že měli odvahu přijít prodávat své výrobky, jen díky nim se jarmark, mohl uskutečnit a děkuji všem návštěvníkům za účast na jarmarku, který po celou dobu proběhl v přátelské atmosféře a jsem ráda, že si i někteří návštěvníci udělali čas a poseděli u vínečka. Ještě jednou děkuji všem a budu se těšit na příští rok. 

Za kulturní komisi Kateřina Kusá

2. 10. 2021 - DRAKIÁDA

Drakiáda se po roční pauze uskutečnila v sobotu 2.10.2021. Draků se na kopci u "Buku" sešlo opravdu hodně různých druhů, jak velkých, tak i těch malých. Letos nám počasí opravdu přálo, možná chvilkami až moc, protože velmi foukalo, takže to byl pro děti velký zážitek a měli jsme radost, že někdo neuletěl společně s drakem. Někomu totiž létal drak pěkně vysoko, jinému uletěl do stromů, také do Poříčí jich pár odletělo. Takže jsme si akční drakiádu velmi užili. Všichni zúčastnění dostali medaili, něco dobrého na zub, a potom už každý moc rád pelášil do tepla svých domovů.

Evča Bartošová, Petra Faltysová

. Fotografie si můžete prohlédnout zde.

      

28. 8. 2021 - ROZLOUČENÍ S PRÁZDNINAMI

Letošní prázdniny byly trochu jiné než ty ostatní, ať už kvůli kovidové situaci, počasí nebo ostatním vlivům. Nicméně prázdniny jsou prázdniny a ty patří hlavně dětem. I když se letos spousta dětí, na rozdíl od let předchozích, těšila do školy, přesto jsme se stejně jako každý rok i letos sešli, abychom se s prázdninami pořádně rozloučili.

Letošní stezka byla na téma Česká republika, i když to už úplně stezka nebyla. Kvůli nevydařenému počasí jsme museli stanoviště přesunout na prostranství u kulturního domu, kde děti už tradičně plnily 10 úkolů, za které, když je zdárně zvládly, byly řádně odměněny. Děti čekaly pohybové, vědomostní, ale i logické hry.

I když není vůbec důležité vyhrát, ale zúčastnit se, musím zde vyzdvihnout ty nejlepší z nejlepších a tím jim ještě jednou pogratulovat.

Za mladší kategorii se na 3. místě umístila Amálka Tomášková, na 2. místě Ondra Chadima a na 1. místě Natálka Pechancová. Za starší to byla na 3. místě Bára Bartošová, na 2. místě Šíma Flídr a na 1. místě Vašík Pechanec. Nejmladším účastníkem se letos stal Tobiášek Kmošek.

Tímto bych i za Áďu Kusou ráda poděkovala všem, co se na přípravě a odehrávání rozloučení podíleli, i když nebylo zrovna příjemné počasí, a děkujeme jim za veškerou pomoc. Chtěla bych poděkovat i všem dětem za účast, protože jen díky vám dětem máme chuť a elán pokračovat. Děkujeme všem! Věříme, že vás naše stezky baví (už 8. rokem) a budeme se těšit zase za rok, alespoň v podobné účasti :-).

Veronika Lněničková

13. 6. 2021 - ZLATÁ KOSA

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

      

Po roční odmlce, která byla způsobena, jak všichni víte, celosvětovou neutěšenou epidemiologickou situací, jsme mohli v naší obci uspořádat jubilejní 10. ročník soutěže o Zlatou kosu.

Scénář této akce je vždy stejný a tak se v 17:00 v defilé, které vede od kulturního domu k obecnímu úřadu, mohlo představit celkem 18 naparáděných sekáčů s nabroušenými kosami jako břit. V soutěži se utkalo 5 žen, 11 mužů a 2 chlapci od Boštíkových ze Zrnětína. Po příchodu k obecnímu úřadu opět dorazila sekáče přivítat skupinka načančaných dam, které jsou nedílnou součástí této akce a také zajišťují občerstvení soutěžícím při jejich výkonu. Dalším důležitým dílkem je porota, jako vždy byla pětičlenná, nezávislá, někteří měli i zkušenosti se soutěžením, tudíž o regulérnosti soutěže nemohlo být sporu. Vše bylo připraveno a tak soutěž mohla začít.

První se do kosení pustily ženy a k nim byli přiřazení kluci. Výkony byly perfektní, soutěžící již po zkušenostech z minulých letvěděli přesně, jak působit na porotu a tak nám to odsýpalo. Během celého odpoledne nás neustále strašil déšť, ale nakonec se v rámci možností soutěž podařila uspořádat bez nějakých větších prodlev. Po kategorii žen nastoupila mužská skupina sekáčů. Všichni borci podávali neuvěřitelně vyrovnané výkony, takže porota se musela pořádně hýbat a posuzovat nejmenší detaily, aby vše bylo vyhodnoceno podle regulí.

Během celého odpoledne byly soutěžící obletováni všudy přítomnými dámami, podávala se melta, koláčky a další dobroty, takže na sekání byla i potřebná síla. Když odsekali všichni sekáči, nastalo vyhodnocení. Asistentky porotců se při počítání zapotily a po chvilce jsme mohli vyhlašovat výsledky soutěže.

Kategorie mužů:
1. místo: Václav Bartoš (v tuto chvíli již trojnásobný vítěz)
2. místo: Jiří Voral
3. místo: Vojtěch Faltys

Kategorie žen:
1. místo: Anna Pechancová
2. místo: Alena Drobná
3. místo: Lidmila Prokopová

Velice a upřímně děkuji všem, kteří se podíleli na chodu soutěže, mám na mysli zejména porotu, asistentky poroty, soutěžící, skupinku vznešených dam, první pomoc paní Němcové, chlapům při měření a prostě každému, kdo přidal ruku k dílu.Myslím si, že odpoledne se vydařilo a byl uspokojen každý, kdo se chtěl přijít pobavit a po dlouhé době zažít příjemné odpoledne v naší obci Poříčí u Litomyšle.

Díky moc.
Petr Faltys

 

13. 6. 2021 - DĚTSKÝ DEN

Fotografie si můžete prohlédnout zde

Jednou z mála akcí, kterých se nedotkla různá covidová omezení, byl Den dětí. Konal se jak loni, tak i letos a to v sobotu 13. 6. 2021 na prostranství u kulturního domu v Poříčí. Do areálu se dostavilo opravdu velké množství dětí, pořadatelé ve složení kulturní komise, sportovní klub, myslivecký spolek a sbor dobrovolných hasičů byli připraveni na svých stanovištích a tak se mohlo začít vesele soutěžit.
Pro tento den byly dány do oběhu hodnotné Poříčské koruny, které děti obdržely po splnění úkolů na jednotlivých stanovištích a následně je utrácely v bohatě zásobeném obchůdku. V průběhu odpoledne čekalo na děti překvapení v podobě ZORBING fotbalu, při kterém se opravdu vydováděly. Opět nechyběl p. Pavel Nádvorník, který se svým Montym a v novém kočáře vozil zájemce po naší obci a to až do strhání těla svého i Montyho, za což opravdu děkuji.
Stejně tak každému, kdo pomáhal s organizací této již tradiční akce a zapomenout nemohu na p. Miroslava Žďáru, který již dlouhá léta a vždy ochotně zajišťuje fotodokumentaci za všech sportovních, kulturních a společenských akcí konaných v naší obci. Míro, Tobě a všem dalším velké DÍKY.

František Bartoš

6. 6. 2021 - VÍTÁNÍ OBČÁNKŮ

Dne 6. 6. 2021 proběhlo v kulturním domě slavnostní vítání nových občánků obce. Za přítomnosti mnoha rodinných příslušníků jsme slavnostně přivítali Elišku Kysilkovou, Tomáše Chadimu, Olivera Tomáška, Kristýnu Zavoralovou, Tobiáše Kmoška, Miloslava Jana Nováčka (nepřítomen) a Adélu Romerovou. Všem našim novým občánkům přejeme hlavně zdraví, ať mají stále úsměv na tváři. Děkuji dětem, kteří se nebály předvést své dovednosti a zpestřily tak kulturní program. Filip Flidr - trubka, Šimon Flidr - kytara, Kateřina Daněčková - recitace.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.