ENTENTE FLORALE EUROPE 2018

OBEC POŘÍČÍ U LITOMYŠLE

DRŽITEL ZLATÉ MEDAILE V SOUTĚŽI ENTENTE FLORALE EUROPE 2018

OCENĚNÍ, KTERÉ SE NAVŽDY ZAPÍŠE DO HISTORIE OBCE

 

Z DENÍKU POŘÍČÍ - NAŠEHO EVROPSKÉHO FINALISTY

Září 2017
Naše obec vyhrává celostátní kolo Zelené stuhy ČR a bude reprezentovat Českou republiku na soutěži Entente Florale Europe 2018. Na jedné straně velká radost a pocta, na straně druhé obrovský závazek představit Poříčí jako skutečné Evropské kvetoucí sídlo. Výzvy se však mají přijímat a zdolávat, tak držme palce. :-)

Únor 2018
Uplynulo několik měsíců, naoko klidných a obyčejných, pro obec a její zastupitele však plných papírování, zařizování, překládání, plánování, bourání i budování, to vše s cílem reprezentovat naší malou obec v Evropě co nejlépe. Termín návštěvy hodnotící komise už je známý – bude to 17.července 2018. Zatím je dost času (i dost práce :-) ).

Květen 2018
Nadále se pokračuje v opravách, kácení, vysazování, prostě vylepšování. Na řadu přichází náš 6-členný tým, který je ochotný a schopný představit v angličtině 12 nejzajímavějších míst naší vesnice: Radim Bárta (sklep, vyhlídka na stezce kolem Štim-berka), Jarda Švihel (pískový lom, autobusový záliv Mladočov), Pavel Boštík ml. (Mrázův kříž, náves Mladočov), Bára Rosypalová (švestková alej, náves Zrnětín), Petra Faltysová (retenční přehrážka, Klimšův mlýn), Monika Flídrová (okolí kulturního domu, informační centrum a okolí). Je obdivuhodné, že naše malé Poříčí má toho tolik co nabídnout!

Začátek července 2018
Každý z našeho týmu už má připravený projev v angličtině pro evropskou komisi. Aby vše klapalo podle plánu, jednotlivě se scházíme s panem starostou, který nám délku našeho anglického povídání stopuje. Jenže to se mi to povídá, když vím, že pan starosta moje případné chyby neodhalí :-). 

17. července 2018

Nervozita. Napětí. Hrdost. Úleva. Radost. Takový je den, kdy k nám ráno přijíždí 9-členná komise, hodnotící péči o zeleň a životní prostředí.

  • 9.00 - Po vřelém přivítání před kulturním domem následuje představování na sále, který je nádherně přírodně ozdoben. Potom se jim s třesoucím hlasem a bušícím srdcem představuji já a pozvu je na krátkou procházku centrem Poříčí: kulturní dům, obecní úřad, hřiště, Zlatá kosa. Možnost vyzkoušet si sekat kosou a ochutnat vdolky se sirobem budou určitě body navíc. Ještě lípa šedesátníků, alej, vánoční strom…a porotci už odjíždí do Mladočova, k Mrázovu kříži a na zastávku do Mladočova. Znovu se potkáváme u informačního centra. Jsou pře-kvapení, že tak malá obec má fungující IC a že klíč od posilovny se půjčuje na dobré slovo :-). Čas ale běží, čeká je obnovený historický sklep a švestková alej.
  • 12.00 - Žasnu, jaké delikatesy dokázal Luba Bartoš se svým týmem vykouzlit, za takový raut pro komisi by jistě sklidil Pohlreichovy 3 hvězdy. Po obědě se porotci vydávají na Klimšův mlýn, přehrážku, do lomu, na ná-ves do Zrnětína a na vyhlídku na stezku. Po důležité poradě jsme pozváni na závěrečné hodnocení. K naší ra-dosti a úlevě slyšíme slova chvály.
  • 19.00 - Na sále KD probíhá slavnostní zakončení soutěže. Kromě evropské komise jsou mezi hosty i zastupite-lé Poříčí, předsedové spolků, starostové okolních obcí, radní Pardubického kraje … Do paměti se mi vrývají slo-va předsedy komise, charismatického Belgičana Rudiho: „Vaše vesnice má obrovský dar v podobě rozmanitosti přírody okolo vás“. Jak výstižné. Večer završí jódlování pana Herynka a volná zábava. Uf, je to za námi. :-)

19. července 2018
Prezidentka soutěže Entente Florale zasílá děkovný dopis panu starostovi a její slova hřejí u srdce určitě nejen mě: „Vše bylo připraveno, předvedeno a prezentováno s láskou, nadšením a tou pravou lokální hrdostí! Děkuji Vám za to, velmi si všeho vážím a věřím, že toto vše zváží i komise a výsledek Vašeho ohodnocení tomu bude odpovídat. Děkuji za vzornou reprezentaci naší země!“ I kdybychom na bedně nestáli, pro mě je Poříčí vítěz i tak :-).

22. září 2018
Pípá esemeska z dalekého Irska: „Máme zlato!“ Huráááááá! Já to věděla.

autorka: Monika Flídrová

FOTOGRAFIE z hodnotícího dne komise Entente Florale Europe - 17. 7. 2018

CESTA PRO ZLATÉ OCENĚNÍ

Již v průběhu první poloviny roku bylo zřejmé, že do irského městečka Tullamore bude vypravena z naší obce několikačlenná delegace, která se zúčastní slavnostního večera předávání cen. A tak v pátek 21. 9. 2018 v 10:00 vyrazila obecní výprava směr Praha - Ruzyně, kde nás čekal let do Dublinu. Vyzbrojeni dobrou náladou, lubenskou slivovičkou a poličským pivkem jsme cestu v minibusu přečkali velmi lehce, cesta utekla jako voda. Na ruzyňském letišti jsme udržovali nastavený standart a rázem jsme seděli v letadle směr Irsko.

Po příletu na dublinské letiště jsme po nepatrně delším pátrání našli styčnou osobu, která nám zajišťovala přepravu do městečka Tullamore. Městečko, které je známo především svou produkcí kvalitní irské whiskey, se nachází v hrabství Ofally směrem na západ od Dublinu ve vzdálenosti cca 100 km. Po příjezdu do města jsme měli drobné problémy s ubytováním, ale nakonec se vše vyřešilo a tak jsme měli kde složit hlavu. Po vyčerpávajícím cestování jsme ještě páteční večer zkusili navštívit místní restauraci, kde jsme zahnali hlad i žízeň. Irské menu, které nabízí zejména hovězí maso a mořské plody, bylo zajímavé a tak jsme neváhali. Irsko, tzv. zelený ostrov, je plné celoročních pastvin hovězího skotu, což je patrné na první pohled při jízdě po dálnici, a tak hovězí maso bylo vynikající. Při této večeři jsme byli poctěni návštěvou delegace z pardubické-ho kraje v čele s hejtmanem Martinem Netolickým. Po krátké debatě jsme vyčerpáni odcházeli do našich pokojů.

Sobota, hlavní den pobytu v Irsku, byla naplněna programem od ranních hodin. Po vydatné britské snídani jsme vyrazili na výlet po Tullamore, který zařídili organizátoři. Hlavním cílem byla návštěva starého celního skladu u břehu kanálu Grand. V návštěvnickém středisku Tullamore Dew nám byl představen příběh výroby jedné z nejznámějších whiskey na světě. Po této prohlídce jsme ochutnali zdejší produkt a mohli jsme se začít připravovat na naši účast na European marketu. Market se koná při každém vyhlašování této soutěže Entente florale Europe. Připomíná to svou atmosférou například vánoční trhy, kde ochutnává-te všechny možné pochutiny a tekutiny z dané soutěžní obce či města, tudíž máte možnost ochutnat rakouskou pálenku, belgické kafe, irský med, maďarskou klobásu, slovinský salámek, italskou grapu, ale pozor také české koláče z Poříčí, litomyšlské pivko, lubenskou pálenku, borovský chleba. Toto bylo možné ochutnat na našem stánku, ale i další pochutiny. Zejména koláče měly obrovský úspěch u všech Evropanů, tudíž se dá říci, že koláče našich žen jsou EVROPSKÉ kvality :-). Na této akci nás navštívila také senátorská delegace a pan velvyslanec. A jelikož se blížilo slavnostní vyhodnocení, které začínalo v 18:00 v místním hotelu Court, byli jsme nuceni market opustit a připravit se na slavnostní večer.

Hlavní fáze tohoto víkendu byla za dveřmi. Začátek byl v 18:00, přivítáni jsme byli welcome drinkem a následně jsme se sešli se všemi zúčastněnými z České republiky. Po našem setkání jsme se všichni z Poříčí, Pardubického kraje, senátu včetně pana velvyslance vyzdobili kokardami s národními barvami a obecním znakem. Zpočátku nebyla nervozita na nikom znát, ale postupem času začali být všichni evidentně nervózní. Ceremoniál začal proslovy, tak jak to bývá na těchto akcích, a poté přišlo na řadu vyhlašování a ohodnocení jednotlivých soutěžních obcí a měst. V soutěži jsou dvě kategorie - města a obce a každý účastník je ohodnocen plaketou, ať už zlatou, stříbrnou, bronzovou a nebo žádnou. Důležité je říci, že to není soutěž, kde je jenom jeden vítěz, ale jedná se o ohodnocení životní úrovně, životního prostředí, zeleně a dalších aspektů každého účastníka a proto se může stát, že se sejde více stejných plaket. Když přišlo na řadu vyhlašování naší obce Poříčí u Litomyšle, atmosféra u stolu již byla velmi napjatá, byli jsme plni očekávání, jak by to mohlo dopadnout. Dostávali jsme během večera poměrně dosti indícií, že by to nemuselo být špatné, což jsme brali s rezervou, ale přece jenom to v nás zanechávalo hodně příjem-nou myšlenku. A ta chvíle byla tady. Byli jsme pozváni na pódium a čekali na verdikt. Po velmi krátké řeči pana předsedy komise soutěže zaznělo z jeho úst: "GOLD MEDAL" - zlatá medaile. Ten pocit v nás všech zůstane asi velmi dlouho, jelikož si dovolím říci, že toto se zažívá jednou za život a ten pocit byl nádherný. Naše malá, krásná vesnička na východě Čech, ležící v Pardubickém kraji, dostala to nejvyšší ocenění na evropské půdě. Ať si každý o této soutěži myslí co chce, tak věřte, že toto ocenění je odrazem životní úrovně v naší obci a berme v potaz, že takto to nevypadá na mnoha místech západní Evropy a pokud se nepletu, tak jsme teprve třetí vesnicí z naší republiky se zlatou plaketou. Je to dlouhodobá práce všech, kteří konstruktivně, nikoli destruktivně, pracují na chodu obce a spolupracují s obcí. Tento výsledek si samozřejmě zasloužil hned v místě vyhlášení oslavičku. Tuto událost jsme se všemi účastníky z ČR, ale nejenom účastníky z naší domoviny, řádně oslavili. Nálada byla výjimečná, tancovalo se při hudbě místní kapely, pila se irská whiskey, slavilo se téměř až do rána.

Po nedělní snídani, která přišla vhod, jsme si samostatně prošli městečko a s pořádně těžkou zlatou plaketou jsme vyráželi směr Dublin. Po příjezdu na letiště jsme byli informování, že let se odkládá a tak jsme měli dvě hodiny zpoždění. Nicméně s pocitem zlaté plakety v kufru nám to nijak zvlášť nevadilo a do Prahy nám i opožděný let utekl.

Po příjezdu do Prahy na nás čekal minibus s připravenými řízky a s radostí jsme vyrazili do rodné vísky. Unaveni cestováním jsme se těšili do svých postelí, ale to co přišlo na závěr výletu bylo nepopsatelné. A jelikož je to nepopsatelné, tak to tak i nechám být a díky všem, kteří na nás čekali u kulturního domu v Poříčí a díky všem, kteří souzníte s naší obcí.


autor článku: Petr Faltys

FOTOGRAFIE z 22. 9. 2019 - TULLAMORE - European Market, ocenění Medailí hejtmana Pardubického kraje, slavnostní vyhlášení, předávání medailí, překvapení u našeho kulturního domu